Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Using a sample of 0.385 g of NaHCO_3 mixture, the mass of CO_2 is found to be 0.

ID: 489200 • Letter: U

Question

Using a sample of 0.385 g of NaHCO_3 mixture, the mass of CO_2 is found to be 0.122 g. Calculate the following with correct significant figures. Must show all calculations. The mass of NaHCO_3 that produced the 0.122 g of CO_2 The % mass of NaHCO_3 in the sample The mass of NaHCO_3 in a sample of 3.50 g of the mixture Given the following data: Mass (before reaction): test tube + HCl(aq) + stir bar + capsule 26.042 g Mass (after reaction): test tube + HCl(aq) + stir bar + capsule 25.783 g Volume of water displaced from the squirt bottle 144 mL Temperature of the CO_2(g) 293.6 K CO_2(g) pressure 0.986 atm Calculate each of the items below to three significant figures. Enter only the numerical value in the answer box. Calculate the mass of CO_2(g). Calculate the moles of CO_2(g). Calculate the density of CO_2(g) in g/L. Calculate the molar mass of CO_2 assuming a temperature of 293.6 K.

Explanation / Answer

1)The reaction is NaHCO3 + HCl -------> NaCl + CO2 + H2O

one mole of NaHCO3((84g/mol) reacts with one mole of HCl to give one mole of CO2(44g/mol)

Thus 44g/mol of CO2 is produced from 84gof NaHCO3

0.122g of CO2 is produced from = 0.122gx84g/44g

= 0.232 g of NaHCO3

2) % mass of NaHCO3 in sample = mass ofNaHCO3 x 100/ mass of sample

= 0.232g x100/ 0.385 g

= 60.49%

3) A sample of 0.385 g contains 0.232 g os NaHCO3

a sample of 3.5g contains = 3.5 x0.232/0.385

= 2.109 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote