1.Calculate the density of nitrogen gas (in g/L) at 939 mm Hg and 50.7 °C. 2.A 1
ID: 489522 • Letter: 1
Question
1.Calculate the density of nitrogen gas (in g/L) at 939 mm Hg and 50.7 °C.
2.A 1.15-g sample of an unknown gas has a volume of 869 mL and a pressure of 551 mm Hg at 41.5 °C. Calculate the molar mass of this compound.
3.A sample of Ne gas has a volume of 554 mL, has a pressure of 595 mm Hg, and is at a temperature of 26.1 °C. Calculate the amount (in moles) of Ne in the gas sample.
4.A 7.01-L sample of gas has a pressure of 1.71 atm and a temperature of 83 °C. The sample is compressed to a volume of 4.93 L and is heated to 140 °C. Calculate the new pressure of the gas, assuming that no gas escaped during the experiment.
Explanation / Answer
PV = nRT
where:
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
n is the amount of substance of gas (in moles)
R is gas constant = = 0.0821 L atm K-1 Mol-1
T is the absolute temperature of the gas.
Question 2
P = 551 mmHg or 0.725 atm
V= 869 ml or 0.869 liter
T = 41.5 +273 = 314.5 K
0.725 x 0.869 = n x 0.0821x 314.5
n = 0.0244 Moles
Molar mass of the compound = 1.15 g /0.0244 mole = 47.13 g/mol
Question 3
P = 595 mmHg or 0.78289 atm
V = 0.554 Liter
T = 26.1+273 = 299.1 K
0.78289 x 0.554 = n x 0.0821 x 299.1
n = 0.01766 Moles
0.01766 Moles of Ne gas is present.
Quesiton 4
V = 7.01
P = 1.71 atm
T = 273 + 83 = 356 K
7.01 x 1.71 = n x 0.0821 x 356
n = 0.410 Moles
using the moles we can calculate the new pressure
P x 4.93 = 0.410 x 0.0821 x 413
P = 2.82 atm
New pressure is 2.82 atm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.