The integrated rate laws for zero, first-, and second-order reaction may be arra
ID: 490258 • Letter: T
Question
The integrated rate laws for zero, first-, and second-order reaction may be arranged such that they resemble the equation for a straight line, y = mx + b. The reactant concentration in a zero-order reaction was 0.100 M after 170 s and 4.00 times 10^-2 M after 340 s. What is the rate constant for this reaction? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash. What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash. [A]_0 =Explanation / Answer
PartA
Let us assume initial concentration is 0.1M which is [A]0
Reaction time is t =170s
Concentration after 170s = 4×10^-2M
applying these values in integrated rate law of zero order we can get k
[A] = -kt + [A]0
4×10^-2 M =- k × 170 s + 0.1 M
-k = (4× 10^-2M - 0.1 M)/170s
k =3.53 × 10^-4M/s
Part B
k = 3.53 × 10^-4M/s
[A]0 = ?
[ A] = 0.1 M
t = 170s
Applying these values in above equation
[ A ] = - k t + [ A]0
0.1M = - ( 3.53 × 10^-4 M/s × 170s ) + [A]0
[A]0 = 0.1 M + 0.0600M
= 0.1600M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.