Macrophysical Chemistry Answer all question clearly and correctly. Safari Fr Cal
ID: 490316 • Letter: M
Question
Macrophysical Chemistry Answer all question clearly and correctly.Safari Fr Calibri 11:30 PM Summary Sheet first law Home Insert Draw Layout Review View Summary Sheet: First Law of Thermodyn amics part 1 1) water vapor (steam)has a specific heat of 1.87Jg "C .Suppose 1 mol of steam at 100. "C gains 1200 Jof heat. What will the final temperature of the steam be? 2. When 165 ml of water at 22.0 C is mixed with 85 mL water at 82'C, what will be the final temperature? Assume no heat is lost to the surroundings and the density of water is 1.00 g/mL and the specific heat of water is 4,184 C. a. Two aircraft rivets, one iron and the other of copper, are placed in a calorimeter that has an in al temperature of 20.0 C. The data for the metals are as follows Will the heat flow from the Feto the Cu or from the Cu to the iron. Explain your b. Assuming the heat capacity of the calorimeter is negligible, calculate the maximum temperature of the system. 3) A reaction is carried out in a steel vessel within a chamber filled with argongas, a very inert, unreactive gas. Below are molecular views of the argon adjacent to the surface of the reaction vessel (the dark band on the left in the figure below) before and after the Was the reactionexothermic or endothermic? Explain your reasoning Argon atoms in vessel Argon atonn in vessel after reaction 20%
Explanation / Answer
1)
specific heat of water vapour = 1.87 J/g oC
moles of steam = 1 mol
mass of steam = 18 g
temperature = 100 oC
heat gain = 1200 J
Q = m Cp dT
1200 = 18 x 1.87 x (Tf - 100)
final temperauture = 135.6 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.