A square vertical plate measuring 0.25m on each side is exposed on one side to a
ID: 490592 • Letter: A
Question
A square vertical plate measuring 0.25m on each side is exposed on one side to air at 1 atm and 10 degree C. If the plate is held at a constant 286 degree C, what is the convective heat transfer? The surface of a long horizontal cylinder is help constant at 370 degree C. Surrounding the cylinder is carbon monoxide at 1 atm and 45 degree C. Assuming natural convection only, what must the diameter of the cylinder be to achieve a heat transfer of 5000 W/m? Two plates are suspended vertically in 20C atmospheric air forming a channel of width 18 cm. The plates are 3m high and are maintained at a temperature of 275 degree C. If the channel is 5m deep, find the convective heat transfer in the channel 4. An uninsulated residential water heater with a height and diameter of 56 in and 18 in, respectively, has an outside surface temperature of 78 degree F. Neglecting heat transfer from the bottom the unit, estimate the convective heat loss from the water heater if the temperature of the surrounding air is 66 degree F. If the water heater is electric and the cost of electricity is 8.5cents/kWh, what is the cost of this heat loss over a 5 year period?Explanation / Answer
Given:
Ta = 10 C= 283 K
Tb = 286 C = 559 K
side a = 0.25 m so area A = a2 = 0.252 = 0.0625
for air at 1atm
Heat transfer coefficeint h = 30 W/m2. K
q = h A (Tb - Ta) = 30 W/m2. K * 0.0625 m2 * ( 559 - 283 ) K = 517.5 W
answer convetive heat transfer is 517.5 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.