A solar cell can be constructed by depositing copper(II) sulfide from an aqueous
ID: 490832 • Letter: A
Question
A solar cell can be constructed by depositing copper(II) sulfide from an aqueous solution directly onto certain n-type silicon semiconductors. The precipitation of CuS may be represented by the following unbalanced equation: In one experiment, a 22.2 mm by 15.5 mm solar cell was prepared using 6.00 mL of 0.105 M acetaminophen and 2.00 mL of 0.101 M copper(II) acetate (the source of the Cu^2+ ions). g. If the (actual) yield of CuS was 79.9% what mass of CuS was produced? What volume (in cm^3) was produced? h. If all of the CuS produced was deposited as an even layer on one side of the solar cell, how thick was the layer of CuS? i. Assuming a formula unit of CuS is a perfect cube, how many formula units thick was the CuS in the solar cell?Explanation / Answer
(g) mass of CuS formed = 0.0193 gm *79.9 % = 0.0154 gm
volume of CuS formed = mass/density = 0.0154gm/ 4.76g/cc = 3.24*10^-3 cc
----------------------------------------------------------
(h)
area * thickness = 3.24*10^-3 cc
area = 22.2mm * 15.5mm = 2.22cm *1.55cm = 3.441 cm^2
thickness = 3.24*10^-3 cc/ 3.441 cm^2 = 9.42*10^-4 cm
----------------------------------------------------
1 mol = 1 formula unit
moles of CuS precipitated = 0.0154 /95.611g/mol = 1.61*10^-4 mol
1.61*10^-4 mol = 1.61*10^-4 mol formula unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.