Calculate the pH and percentage ionization of a 0.0500 M acetic acid (CH_3COOH)
ID: 490837 • Letter: C
Question
Calculate the pH and percentage ionization of a 0.0500 M acetic acid (CH_3COOH) solution? Caffeine (C_8H_10N_4O_2) is a weak base with a Kb of 4.10 times 10^-4. Calculate the pH and % ionization of a solution containing a caffeine concentration of 455 mg/mL. A 0.0115 M solution of a weak acid has a pH of 3.29. Calculate the acid ionization constant (Ka) for the acid. A 0.085 M solution of monoprotic acid has a percent ionization of 0.59%. Determine the acid ionization constant (Ka) for the acid. A 0.150M solution of a weak base morphine has a pH of 10.5. What is the Kb of morphine?Explanation / Answer
1.
CH3COOH (aq) = CH3COO- (aq)+ H+ (aq)
show the ICE table using molarity
CH3COOH (aq) = CH3COO- (aq)+ H+ (aq)
I 0.0500M 0 0
C -x +x +x
E 0.0500M-x x x
here pka= 4.79
ka = 10^-pKa= 10^-4.79
= 1.6*10^-5
show the equilibrium expression here(k) and calculate the value of the unknown for the ice table
Now Ka = x*x/0.0500-x
1.6*10^-5 = x^2 / 0.0500-x
8.0*10^-7 - 1.6*10^-5 x = x^2
X^2 + 1.6*10^-5 x -8.0*10^-7= 0 solve this equation we will get
x= 0.000886M
OR H+ = 0.000886M
pH = - log [H+]
= - log [0.000886M]
= 3.05
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.