An aqueous solution contains 3.00 % phenylalanine (C9H11NO2) (MM = 165.21g/mole)
ID: 491300 • Letter: A
Question
An aqueous solution contains 3.00 % phenylalanine (C9H11NO2) (MM = 165.21g/mole) by mass at 25.0 oC. Assume the phenylalanine is non-ionic and volatile andthat the density of the solution is 1.00 g/mL. Calculate the following: The freezingpoint of the solution (Tf), The boiling point of the solution (Tb) An aqueous solution contains 3.00 % phenylalanine (C9H11NO2) (MM = 165.21g/mole) by mass at 25.0 oC. Assume the phenylalanine is non-ionic and volatile andthat the density of the solution is 1.00 g/mL. Calculate the following: The freezingpoint of the solution (Tf), The boiling point of the solution (Tb)Explanation / Answer
The freezing point of the solution Tf = - 0.35 °C
The boiling point of the solution Tb = 100.10 °C
Explanation:
Given, 3.00 % phenylalanine (C9H11NO2)
Let us assume to have 100g of solution
Then, mass of solute = 100g solution x (3g solute / 100g solution) = 3g
hence, mass solvent = 100g solution - 3g solute = 97g solvent = 0.097kg
and volume of solution = 100g solution x (1mL / 1.00g) = 100 mL solution = 0.100L
Now, we known molality is moles of solute per Kg of solvent.
i.e., molality = (3g/165.21g)/0.097kg = 0.187 m
We also known Tf solution = Kf x m x i = 1.86°C/m x 0.187m x 1 = 0.35°C
Tf = 0 - Tf = - 0.35°C
Tb = Kb x m x i = 0.512°C/m x 0.187m x 1 = 0.10°C
Tb solution = 100 + Tb = 100.10°C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.