A Big Mac hamburger contains 5.50 times 10^5 calories. How many kilojoules does
ID: 492180 • Letter: A
Question
A Big Mac hamburger contains 5.50 times 10^5 calories. How many kilojoules does a Big Mac contain? (1 cal = 4.184 J) How many atoms in the 60.0g of AgCl? Balance the following equation using proper coefficients. According to the balanced chemical equation in if 150g of H_2O reacted with 15.00g of Beryllium, which is the limiting reagent in this reaction, Be or H_2O? Justify your answer with calculations. Calculate the theoretical yield of Be(OH)_2 in b). An analysis of the compound gives the following composition by mass: H: 2.1%, O: 65.3% and 32.6% S Calculate its empirical formula.Explanation / Answer
IV)
Energy,
E = 5.50*10^5 cal
= 5.50*10^5 cal*4.184 J/cal
= 2.30*10^6 J
= 2.30*10^3 KJ
Answer: 2.30*10^3 KJ
V)
mol of AgCl = mass of AgCl/molar mass of AgCl
= 60.0 g/ 143.3 g/mol
=0.4187 mol
1 mol of AgCl has 2 mol of atom
so,
number of mol of atom = 2*0.4187 = 0.8374 mol
number of atom = 0.8374 mol * 6.022*10^23 atom/mol
= 5.04*10^23 atoms
Answer: 5.04*10^23 atoms
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.