A student has measured the density of their metal cylinder as 9.06 g/cm^3. Their
ID: 492360 • Letter: A
Question
A student has measured the density of their metal cylinder as 9.06 g/cm^3. Their instructor informs them that the known density of copper is g/cm^3. What is the percent error in their measurement? Calculate the mass of zinc metal used in the reaction given the following experimental data. Calculate the mass percent of sodium chloride in an unknown brine solution using the following calibration data if the density of the unknown solution is 1.07 g/mL. (You may use the excel data or the paper method to get your answer)Explanation / Answer
Given
Density measured by student = 9.06 g/cm3
Known Density of copper = 8.96 g/cm3
% error = (Measured - Known)/Known * 100 %= (9.06 - 8.96)/8.96 * 100 % = 1.12 %
Given
Mass of Beaker, empty = 53.271 g
Mass of Beaker and zinc = 54.151 g
Mass of Zinc = 54.151 -53.271 = 0.88 g Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.