An ideal gas mixture contains 30.0% helium, 40.0% methane, and 30.0% nitrogen by
ID: 492487 • Letter: A
Question
An ideal gas mixture contains 30.0% helium, 40.0% methane, and 30.0% nitrogen by volume at 1.50 atm absolute and 110.0°C.
(a) Calculate the partial pressure of each component.
(b) Calculate the mass fractions of methane and nitrogen.
(c) Calculate the average molecular weight of the gas
(d) Calculate the density of the gas.
An ideal gas mixture contains 30.0% helium 40.0% methane, and 30.0% nitrogen by volume at 1.50 atm absolute and 110.0°C a) Calculate the partial pressure of each component Helium: atm Methane: atm Nitrogen: atm (b) Calculate the mass fractions of methane and nitrogen. Methane: Nitrogen: (c) Calculate the average molecular weight of the gas. g/mol (d) Calculate the density of the gas. kg/mExplanation / Answer
a) .30 * 1.5 = 0.45 atm = P(helium)
0.4 * 1.5= 0.6atm = P(methane)
0.3*1.5= 0.45atm = P(nitrogen)
b) .4*16 / (.30*4 + .4*16 + .30*28) = 0.4 mass fraction of methane
c) 0.4*16 + 0.3*4 + 0.3*28 = 16
d) d = m/V
PV = nRT = mRT/M where M = molar mass
PV = mRT/M
PM/RT = m/V = d
d = 1.5atm * 16 g/mole / (0.08206 Latm/molK * 383)
d = 0.76 g/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.