The decomposition of SO_2Cl_2 is first order in SO_2Cl_2 and has a rate constant
ID: 493102 • Letter: T
Question
The decomposition of SO_2Cl_2 is first order in SO_2Cl_2 and has a rate constant of 1.42 times 10^-4 s^-1 at a certain temperature. What is the half-life for this reaction? How long will it take for the concentration of SO_2Cl_2 to decrease to 25% of its initial concentration? If the initial concentration of SO_2CI_2 is 1.00 M, how long will it take for the concentration to decrease to 0.78 M? If the initial concentration of SO_2Cl_2 is 0.150 M, what is the concentration of SO_2Cl_2 after 2.00 times 10^2 s? After 5.00 times 10^2 s?Explanation / Answer
a)
rate - constant k = 1.42 x 10^-4 s-1
half - life t1/2 = 0.693 / k
= 0.693 / 1.42 x 10^-4
= 4880 sec
half life = 4880 sec
b)
k = 1/t ln (Ao / At)
1.42 x 10^-4 = 1/t ln (100 / 25)
t = 9762.6 sec
time taken = 9762.6 sec
c)
k = 1/t ln (Ao / At)
1.42 x 10^-4 = 1/t ln (1.00 / 0.78)
t - 1750 sec
time taken = 1750 sec
d)
k = 1/t ln (Ao / At)
1.42 x 10^-4 = 1/ 2.00 x 10^2 ln (0.150 / At)
At = 0.146 M
concentration after = 0.146 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.