Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

can i get the solution with work shown. Thank you. A 12 L Which of Haag accordin

ID: 493159 • Letter: C

Question

can i get the solution with work shown. Thank you.

A 12 L Which of Haag according the following demual be produced by the reaction erl20E of Mo 2How many liten of chlorine a 25 Cand 0950 am ofz24god solid KCO? The other deoomposition Product is solid be produced by potassium chiariac) 24 when active metals such s magnesium formed when 275 ml of 0725 M Honsolation react with 25 Calculate the volume orHig 2mk mnd 200 that be formed when ml arens M HCIsolution with ME to give hydropm pus and aqueous magnesium chloride 2s What mass of KCIOhmunt bedecomposed to produce 126 Lofonygen Bas at Dy cand esso am? (me adver reaction product is solid Kay pressure 10 what volume will the gas 0g gaseous ammatia and 680 g of oogen gas into previously evacuated SOL vessel lrde ammonia and een vapor, what is final gas presRure isside the vessel 305.00 gorbydogen gas and 500gofoxpgen gas introduced into 100 L vessel oontaining 13. vessel is ther cooled so -10m what wil be the gas pressure inside the vessen 00 gofaaseous and 550g of oxygen gas gas and water vapor, what is the final density of tha gas inside the vessel at 23'C? 33 1000 atm of drynirogen placed in a container baving apirhole openngin its side, leis from the gas placed in this same apparatus Find out molar mals unlaown gal? The mole faction of ooggen molecules in dry ry air at 00 am and 25 c is requrodforbuming 100 Lofoctane CHis. domsiny 07025 g/ml) complitely, yiclding soside and waner nask containsa midure of methane eCH and propane at a pressure of LA5 am and20c when this mixture is then bumedin moess

Explanation / Answer

Molar mass of CaCO3 = 100 g/mol

Molar mass of CO2 = 44 g/mol

21)   CaCO3 (s) -------------> CaO (s) + CO2 (g)

        1 mol                                                1 mol

        100 g                      44 g

45 g    ?

Then,

                       ? = ( 45 g/ 100g ) x 44 g of CO2

                          = 19.8 g of CO2

Hence,

mass of CO2 formrd m = 19.8 g

molar mass of CO2, M = 44 g/mol

Pressure P = 645 torr = 645/760 atm = 0.85 atm

Temperature T = 800 K

volume of CO2 , V = ?

From Ideal gas equation , PV = nRT , R = 0.0821 L.atm/mol/K

Then, PV = (m/M) RT ( n = moles = mass (m)/ molar mass (M)

            V = (m/M) (RT/P)

               = (19.8 g /44 g/mol) (0.0821 L.atm/mol/K x 800 K/0.85 atm)

              = 34.77 L

          V = 34.77 L

Therefore,

volume of CO2 = 34.77 L

             

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote