Nickel (II) chloride, NiCl_2, reacts with sodium phosphate, Na_3PO_4, to produce
ID: 493240 • Letter: N
Question
Nickel (II) chloride, NiCl_2, reacts with sodium phosphate, Na_3PO_4, to produce a precipitate of nickel (II) phosphate, Ni_3(PO_4)_2, as shown the chemical equation below. 3 NiCl_2 (aq) + 2 Na_3PO_4 (aq) rightarrow Ni_3(PO_4)_2 (s) + 6 NaCl (aq) How many moles of nickel (II) chloride, NiCl_2, are required 3.31 moles of sodium chloride NaCl? Show how arrived at answer. How many moles of nickel (III) phosphate, Ni_3(PO_4)_2, can be made from 5.23 g sodium phosphate, Na_3PO_4? Show how you arrived at your answer.Explanation / Answer
3NiCl2 + 2Na3PO4 ------------------------> Ni3(PO4)2 + 6NaCl
3 2 1 6
3.31
a)
3 moles NiCl2 --------------------> 6 moles NaCl
x mole NiCl2 ---------------------> 3.31 moles NaCl
moles of NiCl2 needed =x = 3 x 3.31 / 6 = 1.66
b)
Na3PO4 moles = 5.23 / 163.9 = 0.0319
2 mol Na3PO4 ----------------> 1 mole Ni3(PO4)2
0.0319 moles Na3PO4 -------------> 0.0319 x 1 / 2 = 0.0160 mol
moles of Ni3(PO4)2 = 0.0160
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.