Consider how to prepare a buffer solution with pH = 7.13 (using one of the weak
ID: 494131 • Letter: C
Question
Consider how to prepare a buffer solution with pH = 7.13 (using one of the weak acid/conjugate base systems shown here) by combining 1.00 L of a 0.435-M solution of weak acid with 0.288 M sodium hydroxide.
HNO2
NO2-
4.5 x 10-4
3.35
HClO
ClO-
3.5 x 10-8
7.46
HCN
CN-
4.0 x 10-10
9.40
How many L of the sodium hydroxide solution would have to be added to the acid solution of your choice? _____L
HNO2
NO2-
4.5 x 10-4
3.35
HClO
ClO-
3.5 x 10-8
7.46
HCN
CN-
4.0 x 10-10
9.40
Explanation / Answer
we will chose acid as HClO as its pKa is closer to required pH
pKa = 7.46
use:
pH = pKa + log {[ClO-]/[HClO]}
7.13 = 7.46 + log {[ClO-]/[HClO]}
log {[ClO-]/[HClO]} = -0.33
[ClO-]/[HClO] = 0.4677
let volume of NaOH added be V L
them mol of NaOH added = 0.288*V mol
mol of HClO initially = 0.435 mol
they will react,
mol of ClO- formed = 0.288*V mol
mol of HClO remaining = (0.435 - 0.288*V) mol
[ClO-]/[HClO] = 0.4677
(0.288*V) / (0.435 - 0.288*V) = 0.4677
0.288*V = 0.2034 - 0.1347*V
V = 0.481 L
Answer: 0.481 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.