The relationship between pressure and the solubility of a gas is expressed by He
ID: 494392 • Letter: T
Question
The relationship between pressure and the solubility of a gas is expressed by Henry's law: S=kP, where S is concentration in M, k is the Henry's law constant in units of mol/(Latm), and P is the pressure in atm.
1. What is the Henry's law constant for CO2 at 20C?
2.What pressure is required to achieve a CO2 concentration of 6.60×102 M at 20C?
3.At 1 atm, how many moles of CO2 are released by raising the temperature of 1 liter of water from 20C to 25C?
Please show all work
Thank you!
(mol/L) 3.70x10-2 6.60x10-2 (atm) 1.00 1.00 (mol L 1 atm 1) 3.40x10-2 OC) 20.0 20.0 25.0Explanation / Answer
Henry's law expression is s = kP
1) Given S = 3.7x 10-2 mol/L and P = 1 atm
Thus k = S/P = 3.7x 10-2 mol/L /1 atm
= 3.7x 10-2 mol/L .atm
Henry's constatn at 20 C is 3.7x 10-2 mol/L .atm
b) Now S = 6.6x10-2 M = 6.6x10-2 mol/L
thus P = S/k = 6.6x10-2 M / 3.7x10-2 M/atm
P = 1.7838 atm
c) Now the solubility of gas at 25C is
S = kP
Given k = 3.4 x10-2 mol/L.atm and P = 1 atm
Then S = 3.4 x10-2 mol/L.atm /1 atm
=3.4 x10-2 mol/L
The moles of gas liberated from one L of solution on heating from 20 to 25 C is
= S at 20 C - Sat 25 C
= 3.7 x10-2 moles - 3.4x10-2 moles in one L solution
= 0.3x10-2
= 3.0x10-3 moles are expelled from one litre of solution on heating.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.