The reversible chemical reaction A + B C + D has the following equilibrium const
ID: 495525 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction A + B C + D has the following equilibrium constant: K_c = [C] [D]/[A] [B] = 1.5 Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and [B] = 2.00 M? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
part A)
A + B -------------> C + D
2 2 0 0
2-x 2-x x x
K = [C][D] / [A][B]
1.5 = x^2 / (2-x)^2
x = 1.101
concentration of A at equilibrium = 2 - 1.101 = 0.90
[A] = 0.90 M
part B)
A + B -------------> C + D
1 2 0 0
1-x 2-x x x
K = [C][D] / [A][B]
1.5 = x^2 / (1-x)(2-x)
x = 0.725
equilibrium concentration of D = 0.725
[D] = 0.72 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.