A pure substance with a molar mass of 0.122 kg/mol has solid and liquid phases w
ID: 495589 • Letter: A
Question
A pure substance with a molar mass of 0.122 kg/mol has solid and liquid phases with
densities of 1.08Å~103 kg/m3 and 1.01Å~103 kg/m3, respectively, at its standard melting point of
427. K. The standard boiling point for this pure substance is 550. K, with a molar enthalpy
of vaporization of 2.20Å~104 J/mol.
a. The melting point for this pure substance increases to 429. K if the pressure is increased
to 1.20Å~107 Pa. Determine fusSm (in J/mol-K) for the substance, assuming both fusSm & fusVm are independent of temperature and pressure.
b. Determine the boiling point (in K) for this pure substance when the pressure is 2.00 bar.
c. The standard boiling point rises by 2.00 K when 2.00 mol of naphthalene is dissolved in 10.0 kg of the substance. Determine whether naphthalene experiences net dissociation, net association, or neither in this solvent based on the apparent van’t Hoff factor for naphthalene in this substance, assuming the solution is sufficiently dilute.
Explanation / Answer
a. We will use Clausius Clapeyron equation to find enthalpy of fusion
for solid <---> liquid equilibrium that is melting , Clausius-Clapeyron equation is written as
P2 - P1 = delta H (fus) / delta V * ( ln T2 - ln T1)
we have P1 = 1 atm which is 1.013 x 10^5 Pa ( we convert standard pressure to Pa unit)
T1 = 427 K
P2 = 1.20 x 10^7
T2 = 429 K
delta H fus is enthalpy of fusion which we have to find out
delta V is volume change at melting point
Let us find delta V first
Let's say we have 1 mol of substance which would be 0.122 kg
volume of this substance in solid state would be
density (solid) = mass / volume (solid)
1.08 x 10^3 Kg/ m^3 = 0.122kg / volume (solid))
volume (solid) = 0.122 kg/ 1.08x 10^3 kg/m3
volume (solid) = 1.13 x 10^-4 m^3
similarly volume (liquid) = 0.122 kg/ 1.01 x 10^3 kg/m^3
volume (liquid) = 1.21 x 10^-4 m^3
delta V = 1.21 x 10^-4 m^3 - 1.13 x 10^-4 m^3
delta V = 8 x 10^-6 m^3
Let us substitute the values in Clausius Clapeyron equation
P2 - P1 = delta H (fus) / delta V * ( ln T2 - ln T1)
1.20 x 10^7 Pa - 1.01 x 10^5 Pa = delta H (fus) / 8 x 10^-6 m^3 * ( ln 429 - ln 427)
1.19 x10^7 Pa = delta H (fus) / 8 x 10^-6 m^3 * ( 4.67 x 10^-3 )
Delta H (fus) = 1.19 x 10^7Pa
------------------------- * 8 x 10^-6 m^3 = 20385 Pa*m^3
4.67 x 10^-3
Delta H (fus) = 20385 Pa*m^3
Pa* m^3 can be expressed in terms of Joules.
1 Pa*m^3 = 1 J
therefore we have Delta H (fus) = 20385 J
We had taken 1 mol of substance , so delta H (fusion) = 20385 J/ 1 mol
Delta H (fusion) = 20385 J / mol
We want to find delta S(fusion) here .
Delta H (fusion) & delta S (fusion) can be related to each other by the equation
Delta H (fusion) = T delta S (fusion)
Given : Delta H (fus) = 20385 J/mol
T = 429 K
substituting in above equation, we get
20385 J/mol K = 429 K * delta S (fus)
delta S (fus) = 20385 J/mol / 429 K
delta S (fus) = 47.5 J/mol K
b. We will again use Clausius Clapeyron equation which is given as
ln P2 - ln P1 = delta H (vap) /R * ( 1/T1 - 1/T2)
Given : P2 = 2.00 bar
P1 = standard pressure which is 1.01 bar
T1 = 550 ( standard boiling point)
T2 = ?
Delta H vap = 2.20 x 10^4 J/mol
Substituting the values, we get
ln 2 - ln 1.01 = 2.20 x 10^4 J/mol / 8.314 J/mol K * ( 1/550 - 1/T2)
0.683 = 2646 ( 1.818 x 10^-3 - 1/T2)
2.58 x 10^-4 = 1.818 x 10^-3 - 1/T2
1/T2 = 1.818 x 10^-3 - 2.58 x 10^-4 = 1.56 x 10^-3
T2 = 1/1.56 x 10^-3
T2 = 641 K
c. To solve for this, Kb of the solvent needs to be known. Please provide the data for the same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.