150 moles of benzene are held in a closed container of volume V = 1 m^3 at a pre
ID: 496389 • Letter: 1
Question
150 moles of benzene are held in a closed container of volume V = 1 m^3 at a pressure of 1 atm. Under these conditions, benzene separates into a liquid and a vapour phase in equilibrium with each other. The molar volume of liquid benzene is 9.6 times 10^-5 m^3/mol. (a) If the vapour pressure (P^sat) of benzene is given by the Antoine equation below, with pressure in bar and temperature in K, calculate the boiling temperature of benzene at 1 atm. in(P^sat) = 10.882 - 3823.79/T - 1.461 (b) Calculate the mole fraction of vapour in the system. Assume that the vapour phase behaves as an ideal gas.Explanation / Answer
let x= moles of liquid benzene , 150-x= moles of benzene vapor
1 atm= 1.01325 bar
from Antoine equation , ln (1.01325)= 10.882- 3823.79/(T-1.461)
3823.79/(T-1.461 )= 10.87
T-1.461= 3823.79/10.87= 351.77
T= 350.31 K =350.31-273= 77.3 deg.c
since the tank contains only benzene, its mole fraction in the vapor phase= 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.