The volume of 0.150 M NaHCO_3 (FW = 84.0) solution that contains 6.30 g of NaHCO
ID: 496441 • Letter: T
Question
The volume of 0.150 M NaHCO_3 (FW = 84.0) solution that contains 6.30 g of NaHCO_3 is a) 0.200 L. b) 0.400 L. c) 0.500 L. d) 1.60 L. e) 2.50 L. How many mL 0.540 M NaCl (saline) can be prepared by diluting 100 mL of a 6.00 M NaCl solution? a) 196 b)98.0 c)900. d) 24.0 e) 1110 Given a specific volume of a solution of 0.5555 M HClO_4, the best way to determine the number of moles is to. a) multiply the vol. by the molecular mass and divide by the concentration b) multiply the concentration by the molecular mass and divide by the volume c) multiply the concentration by the volume d) divide the concentration by the molecular mass and volume e) divide by the volume and multiply by the molecular mass f) None of the above.Explanation / Answer
1) molar mass of NaHCO3 = 84.0 g/mol
find first mole of NaHCO3 = (6.30 g/ 84.0 g/mol) = 0.075 moles
molarity = number of moles / volume in Litter
0.150 M = 0.075 moles / V
V = 0.500 L
2) find number of moles of NaCl in 100.0 mL of a 6.00 M
moles = 6.00 M x 0.1 L = 0.6 moles
find volume of diluting solution of molarity = 0.540 M
volume = 0.6 moles / 0.540 M = 1.11 L = 1110 mL
3) option c is correct
if we have given molarity and volume of solution than simply use
Molarity = no. of moles / volume in Litter
molarity is concentration of solution than simply
concentration multiply by volume get moles
Concentration (molarity) x volume = moles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.