16. a.) In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.37
ID: 497313 • Letter: 1
Question
16.
a.)In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.376 M aqueous solution of caffeine, C8H10N4O2to be 12.108.
Use the information she obtained to determine the Kb for this base.
Kb(experiment) = _____________
b.)In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.376 M aqueous solution of morphine, C17H19O3N to be 10.738.
Use the information she obtained to determine the Kb for this base.
Kb(experiment) =
c.)
In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.376 M aqueous solution of triethanolamine, C6H15O3N to be 10.653.
Use the information she obtained to determine the Kb for this base.
Kb(experiment) =
Explanation / Answer
a.)
pH = 12.108
pOH = 1.892
[OH-] = 0.0128 M
concentration C = 0.376 M
[OH-] = sqrt (Kb x C)
0.0128^2 = Kb x 0.376
Kb = 4.37 x 10^-4
b.)
pH = 10.738
pOH = 3.262
[OH-] = 5.47 x 10^-4 M
concentration C = 0.376 M
[OH-] = sqrt (Kb x C)
5.47 x 10^-4 = sqrt (Kb x 0.376)
Kb = 7.96 x 10^-7
c.)
pH = 10.653
pOH = 3.347
[OH-] = 4.50 x 10^-4 M
concentration C = 0.376 M
[OH-] = sqrt (Kb x C)
4.50 x 10^-4 = sqrt (Kb x 0.376)
Kb = 5.38x 10^-7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.