Sally has constructed a concentration cell to measure K_sp for MCl_n. She constr
ID: 497643 • Letter: S
Question
Sally has constructed a concentration cell to measure K_sp for MCl_n. She constructs the cell by adding 2 mL of 0.05 M M(NO_3)_n to one compartment of the microwell plate. She then makes a solution of MCl_n by adding KCl to M(NO_3)_n. She adds 4.701 mL of the resulting mixture to a second compartment of the microwell plate. Sally knows n (the charge on the metal ion) = + 3 She has already calculated [M^n+] in the prepared MCl_n solution using the Nernst equation. [M^n+] = 7.873 M How many moles of [M^n+] must be dissolved in that compartment? _____ mol Provide your response to three digits after the decimal.Explanation / Answer
Volume of solution = 4.701 mL. = 4.701/1000
= 0.004701 lit
Molarity ( concentration ) = 7.873 M
Now, Molarity = Moles / Volume
Therefore,
Moles = Molarity x Volume
= 7.873 M x 0.004701 lit
= 0.037 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.