The final answer is written below the question. I need the step-by-step solution
ID: 497705 • Letter: T
Question
The final answer is written below the question. I need the step-by-step solution.
In a fruit juice stand, orange juice is produced at a rate of 2 bottles per minute. Each bottle has average of 500 ml of orange juice. All of the bottles were placed to the ice bath immediately after produced. However, worker forget to place juices to ice bath for 1 hour at 30 degree C and put all 120 bottle together. the degradation of vitamin C in products follows first order reaction kinetics with a rate constant of vitamin C at 30 degree C is 3.43*10^-4 (s^-1), and degradation of %50 of vitamin C content in a bottle is considered as faulty determine the number of the bottles that will be regarded as faulty.Explanation / Answer
Solution:
Orange juice production rate: 2 bottles/min
1 bottle = 500 mL juice
Total no. of bottles = 120
For a first order kinetics, t = 2.303/k log a/(a-x)
Given: k = 3.43x10-4 s-1
Now,
Half-life, t1/2 = 0.693/k = 2020.4 s = 33.67 min
Therefore, 50% degradation of Vitamin-C requires 33.67 min
Thus, first (60 min – 33.67 min) = 26.33 min of juice production would be faulty and
The no. of bottles of juices would be = 2x26.33 = 52.66; [science, production rate = 2 bottles/min]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.