Answer the following questions related to the given electrochemical cell. IO (aq
ID: 498866 • Letter: A
Question
Answer the following questions related to the given electrochemical cell.
IO(aq) + H2O(l) + 2e I(aq) + 2OH(aq)
E° = 0.485 V
2NO(g) + H2O(l) + 2e N2O(g) + 2OH(aq)
E° = 0.760 V
3. The other cell compartment is comprised of a Pt electrode in a solution containing NO(g) at a pressure of 0.543 atm and N2O(g) at a pressure of 0.345 atm at a temperature of 353.7 K. The concentration of OH is 8.67 × 10-1 M.
(a) Choose the appropriate complete Nernst equation below for this half cell.
Remember that molarity and pressure are relative to 1 M and 1 atm, and that solids and liquids have a ratio of 1.
(b) What is Ecell (in V) for the NO/N2O half cell? Report your answer to three decimal places in standard notation (i.e., 0.123 V).
4. Under the conditions described in questions 2 and 3:
(a) The half cell containing I/IO is the cathode anode
(b) The half cell containing NO/N2O is the cathode anode
(c) What is Ecell (in V)? Report your answer to three decimal places in standard notation (i.e., 0.123 V).
E = E° + RT ln PNOa(1)b nF PN2Oc[OH]dExplanation / Answer
3(a) for half cell the Ecell will be
Ecell = E0cell - RT/ nF[ ln Q]
Q = [OH-]2pN2O /p2NO
Or Ecell = E0cell - RT/ nF[ln ( [OH-]2pN2O /p2NO)]
Ecell = E0cell + RT/ nF[ln ( p2NO/ [OH-]2pN2O)]
so last option is correct
b) Ecell = E0cell + RT/nF[ln ( p2NO/ [OH-]2pN2O)]
Ecell = 0.760 + 0.0592 /2 log (p2NO/ [OH-]2pN2O)
Ecell = 0.760 + 0.0296 log [(0.543)2 / 0.345 X (0.867)2]
Ecell = 0.760 + 0.0296 X 0.0557
Ecell = 0.762 V
4) a) anode is I/IO
b) cathode is NO/N2O
c) E0cell = E0cathode - E0anode
E0cell = 0.760 - 0.485 = 0.275 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.