What volume of a 0.132 M potassium hydroxide solution is required to neutralize
ID: 498883 • Letter: W
Question
What volume of a 0.132 M potassium hydroxide solution is required to neutralize 15.6 mL of a 0.327 M hydrobromic acid solution? A 13.2 g sample of an aqueous solution of perchloric acid contains an unknown amount of the acid. If 20.8 mL of 0.324 M potassium hydroxide are required to neutralize the perchloric acid, what is the percent by mass of perchloric acid in the solution? A 0.5234 ft sample of a pure soluble chloride compound is dissolved in water, and all of the chloride ion Is precipitated as AgCl by the addition of an excess of silver nitrate. The mass of the resulting AgCl is found to be 1.4210 g. What is the mass percentage of chlorine in the original compound?Explanation / Answer
28)
KOH + HBr KBr + H2O
There is 1:1 molar relationship between the moles of HBr and moles of KOH
So, moles HBr = moles KOH
Since moles = molarity x volume
Therefore,
(Molarity HBr x volume HBr) = (molarity KOH x volume KOH)
0.327M x 15.6 ml = 0.132 M x volume KOH
Volume of KOH = 0.327M x 15.6 ml / 0.132 M
=38.65 ml
29)
HClO4 + KOH KClO4 + H2O
Step-1 Calculate the moles of KOH-
Moles of KOH= 0.324 moles/L x 1L/1000ml x 20.8 mL = 0.006739 moles
Step- 2 Calculate the mass of Perchloric acid
There is 1:1 molar relationship between the moles of HClO4 and moles of KOH
So, moles HClO4 = moles KOH
Moles HClO4 = 0.006739 moles
Molar mass of Perchloric acid is 100.4585 g/mol
Mass of Perchloric acid = Moles HClO4 x Molar mass of Perchloric acid
= 0.006739 moles x 100.4585 g/mol
= 0.677 g
Step -3
The percent by mass of perchloric acid in the solution = 0.677 g/13.2 g x 100
Mass of perchloric acid in the solution = 5.12 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.