Using only K_sp from the equilibria of alkaline earth metal hydroxides table, ca
ID: 499314 • Letter: U
Question
Using only K_sp from the equilibria of alkaline earth metal hydroxides table, calculate how many moles of Mg(OH)_2 will dissolve in 100. mL of water. How will the solubility calculated in part (a) be affected by the K_1 reaction in this table? (Select all that apply.) The solubility of Mg(OH)_2 will be less than we would expect just on the basis of K_sp. The dissolution reaction will be drawn to the right. The solubility of Mg(OH)_2 will be greater than we would expect just on the basis of K_sp. The dissolution reaction will be drawn to the left.Explanation / Answer
Ksp of Mg (OH)2=1.8 x 10-11
4S3 = 1.8 x 10^-11
S =3( 1.8 x 10^-11 /4) =0.00017 M
0.00017 moles/ L
so in 100 ml = 0.000017 moles= 1.7x10^-5 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.