Consider the following equilibrium at 298 K, where all the gases taking part beh
ID: 499410 • Letter: C
Question
Consider the following equilibrium at 298 K, where all the gases taking part behave ideally: PCL_5 (g) doubleheadarrow PCl_3 (g) + Cl_2 (g) The values of the standard enthalpy and standard free energy of formation, together with the coefficients a and b in the expression for the specific heat capacity under constant pressure, c^0_p = a + bT -with T in K amd Cp in kJ kmol^-1 K^-1, are tabulated below for each gas at 298 K. Assuming the gases are ideal at a pressure of 1 atmosphere and 573 K calculate: (a) the equilibrium constant for the reaction (b) the equilibrium conversion achievedExplanation / Answer
Given Data:
Cp = a+bT
a = 26.93, b= 0.038 for Cl2
(a) Cp = 26.93+0.038*573 = 48.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.