A sample of gas has a volume of 2.331 at 50.0 degree C. What will happen to the
ID: 499631 • Letter: A
Question
A sample of gas has a volume of 2.331 at 50.0 degree C. What will happen to the volume of the gas sample if it is heated a temperature of 500.0 degree C at a constant pressure? The volume of the gas sample will increase. The volume of the gas sample will decrease. The volume of the gas sample will remain the same. What volume will a balloon occupy at 2.00 atm, if the balloon has a volume of 7.60 L at 3.80 atm? 0.0693 L 14.4 L 2.00 L 4.00 L 28.9 L What pressure (in atm) will 0.44 moles of CO_2 exert in a 2.6 L container at 25 degree C? 2.4 atm 0.35 atm 8.6 atm 4.1 atm 11 atmExplanation / Answer
14. When a gas at 50 oC with volume 2.33 L is heated at 500 oC,
-The volume of the gas will increase
This is according to charle's law, final volume of gas = initial volume x final temperature/initial temperature
= 2.33 L x 500 oC/50 oC
= 23.3 L
15. Volume of gas occupied by gas = 3.8 atm x 7.60 L/2.00 atm
= 14.4 L
Answer : 14.4 L
16. The pressure that the CO2 exerts on the container would be,
= nRT/V
= 0.44 x 0.08205 x (25 + 273)/2.6
= 4.14 atm
Answer : 4.1 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.