Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The gas in an aerosol can is at a pressure of 3.0 atm at 23 degree C. What will

ID: 500142 • Letter: T

Question

The gas in an aerosol can is at a pressure of 3.0 atm at 23 degree C. What will the pressure of the gas in the can be if the temperature is raised to 400 degree C? Why do aerosol cans carry the warning "Do not incinerate"? Under certain weather conditions (just before rain), the air becomes less dense. How does this change affect the barometric pressure reading? An ideal gas occupies 387 mL at 275 mm Hg and 75 degree C. If the pressure changes to 1.36 atm and the tempera-true increases to 105 degree C, what is the new volume?

Explanation / Answer

SOLUTION:

Q96. HINT: Use the following relation to solve the problem"

P1/T1 = P2/T2

T = absolute temperature

P1 = 3atm; P2 = ?

T1 = 296K; T2 = 673 K

3/296 = P2/673K

P2 = 673 X 3 / 296 = 6.82 atm.

NOTE: As per one question one time guideline please send others separately.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote