Texas Woman University.... X C Chegg study Guided sol X Ga e a now to save a scr
ID: 500794 • Letter: T
Question
Texas Woman University.... X C Chegg study Guided sol X Ga e a now to save a screen shot a apicture A pling /biscm 3145131 ming-com 3/29/2017 55 PM CA 383/100 3/22/2017 08:28 PM Gradebook o Assignment Information Attempts Score tr Print Calculator Periodic Table Available From: 3/3/2017 12:00 AM 95 Question 20 of 22 3/29/2017 11:55 PM Due Date: ution contains 0.031 MHg22 and 0.032 M Pb21. lf you add cr, Hgzcla and Pbcl2 will begin to Map Points Possible: precipitate. What is the concentration of CT required, in molarity. when 100 Grade Category: Graded A Hg2Cla precipitation begins? B. HgaClo precipitation is 99.99% complete? Description Number Numbe Policies: omework. You can check your answers. 13 You can view solutions when you complete or give up on any questio C PbCh precipitation begins? D. PbCl2 precipi is 99.99% complete tation You can keep trying to answer each question until 15 67 you get it right or give up. Number You lose 5% of the points available to each answer in your question for each incorrect attempt at that 17 18 95 O eTextbook Finally, give the concentration range of cr for the complete precipitation of Hg and Pb2. E. Concentration of CI at the start of precipitation F. Concentration of CIT once precipitation complete O Help With This Topic Number Number OWeb Help & Videos 90 O Technical Support and Bug Reports O Previous Give Up Vi salution 2 check Answer ONext SExit 2011-2017 sapling Learning, Inc. about us careers partners privacy policy terms of use contact us help 4-42 PM Ask me anything 3/24/2017 R3Explanation / Answer
Ksp (Hg2Cl2) = 1.4*10^-18
Ksp (PbCl2) = 1.2*10^-5
Precipitation of Hg2Cl2 will begin when [Cl^-] = 6.72 *10^-9 M
Ksp = [Hg2^2+][Cl^-]^2
1.4*10^-18 = 0.031 * [Cl^-]^2
or, [Cl^-] = 6.72 *10^-9 M
------------------------------------------
Precipitation of PbCl2 will occur when [Cl^-] = 0.0194 M
Ksp = [Pb^2+][Cl^-]^2
or, 1.2*10^-5 = 0.032 * [Cl^-]^2
or, [Cl^-] = 0.0194 M
----------------------------------------
The precipitation will be 99.99% complete when 99.99% of Hg2^2+ is precipitated.
amount of Hg2^2+ precipitated = 0.031 * 99.99% = 0.0309 M
amount of Cl- added = 2* 0.0309 M =0.0619 M
-------------------------------------------------
Precipitation of PbCl2 will be 99.99% complete when 0.032 * 99.99% = 0.0319 M Pb^2+ is precipitated.
amount of Cl- added = 2* 0.0319 M = 0.0639 M
---------------------------------------------------
concentration of Cl- to precipitate Hg2^2+ completely = 0.062 M
concentration of Cl- to precipitate Pb^2+ completely = 0.064 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.