A. Calculate the molar solubility of PbBr 2 in a 0.2890 M lead(II) nitrate, Pb(N
ID: 501402 • Letter: A
Question
A. Calculate the molar solubility of PbBr2 in a 0.2890 M lead(II) nitrate, Pb(NO3)2 solution. The Ksp of lead(II) bromide is 6.60106.
B. Let's say we have a beaker where a saturated solution of lead(II) bromide is in equilibrium with solid lead(II) bromide. In which of these cases will the molar solubility be lowest after equilibrium is reestablished?
a. Upon the addition of more water.
b. After the addition of 0.180 moles of Br ion.
c. Not enough information given.
d. None of these things will do it.
e. After the addition of 0.180 moles of Pb2+ ion.
f. After the addition of solid NaNO3.
g. After letting some of the solvent evaporate.
Explanation / Answer
Pb Br2(s) --------------> Pb+2 (aq) + 2Br-(aq)
s 0.289 +s 2s due to common ion
since s is very small compared to 0.289 ,
s 0.289 2s
Thus ksp = 6.60x10-6 = 0.289 x(2s)2
or s = 2.389x10-3 M
part B Option B is correct choice
when [Br-] = 0.180 M
solubility =[Pb+2] = ksp /[Br-}2
= 6.6x10 -6 / (0.180)2
= 2.03 x10-4 M
this is the lowest solubility of PbBr2
By adding water or solid NaNO3(no common ion) solubility does onot get affected.
Whe 0.180M [Pb+2] is addded
solubility = [Br-] = {ksp/[pb+2]}1/2
=[ 6.60x10-6 /0.180]1/2
= 6.05x10-3 M
This is more than when 0.180M br- addded.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.