AI 24% Sun 11:15 PM a Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering C
ID: 501689 • Letter: A
Question
AI 24% Sun 11:15 PM a Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Chemistry: Homework 29 Secure https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmentProblemID 81024473&offset; prev I close CHM2046, Spring 2017 Period 5 Item 2 previous I 2 of 5 l next Item 2 Part B A battery is constructed based on the oxidation of What is the voltage of the battery after delivering 4.8 A for 70 h magnesium and the reduction of Cu .The initial concentrations of Mg and Cu are 1.1K10 M and 1,4 M in 1.0-liter half-cells. Submit My Answers Give up Part C How long can the battery deliver 48 A before going dead? Express your answer using two significant figures. ARSON emistry Submit My Answers up Ghen ContinueExplanation / Answer
Part B)
we do this by calculating charge, which is current multiplied by time
Q = i t = 4.8 x 7 x 60 x 60
= 120960 C
no. of faradays = 120960 / 96485 = 1.254
since the reaction requires 2 moles of electrons / mole of each specie
Mg +2 + 2e- ---------> Mg ,
so the change in concentration of each specie = 1.254 /2 = 0.627 M
So we can say that 0.745 mole of Mg2+ ions are produced by oxidation and 0.745 moles of Cu2+ ions are reduced. The new concentrations are
Cu+2 = 1.4 - 0.627 = 0.773 M
Mg+2 = 1.1 x 10^-4 + 0.627 = 0.62711 M
Ecell = 2.71 - 0.05916 / 2 log [0.62711 / 0.773]
voltage = 2.71 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.