Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5 mL pipet has graduation marks every 0.1 mL, therefore it can be read to 2 de

ID: 502701 • Letter: A

Question

A 5 mL pipet has graduation marks every 0.1 mL, therefore it can be read to 2 decimal places. When a liquid is drawn to the 5 mL mark, it should dispense 5.00 mL of liquid. Suppose this pipet is calibrated by dispensing water from the pipet at exactly the 5 mL mark into a preweighed dry flask. The dry flask weighs 10.5472 g empty, and 15.5733 g with the dispensed water (22 degree C). If the density of the water is 0.997770 g mL^-1 at this temperature, what is the actual volume delivered by the pipet?

Explanation / Answer

weight of water = (weight of fask + water ) - (weight of empty flask )

= 15.5733 - 10.5472 = 5.0261 gm

volume = mass / density

volume of water = 5.0261 / 0.997770

= 5.0373 ml

actual volume delivered by pipet = 5.0373 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote