Compute the ratio of the wavelength of red light (lambda = 700 nm) to the distan
ID: 503240 • Letter: C
Question
Compute the ratio of the wavelength of red light (lambda = 700 nm) to the distance between the lines on the grating. Compute the diffraction angle theta at which a spectroscopic line of wavelength 700 nm would be in a first-order spectrum (n = 1) for the grating spectrometer described in this experiment. Evaluate the ratio Z^2/hc Ry, where the Rydberg constant Ry = 2.18 times 10^-18 J, Z = 1. Planck's constant, h = 6.626076 times 10^-34 J s, and c is the speed of light; c = 2.9979 times 10^8 m s^-1. Express the final answer in nanometers. (1 nm = 1 times 10^-9 m)Explanation / Answer
4)
Wavelength = velocity/frequency
Frequency of red light = 4×104 Hz
700 = velocity/4×104 Hz
Velocity = 28 × 10 6m/s
For red light:
For red light:sinø= wavelength/distance
= 7.5×10-7 /2×10-6
=0.375
angle qr = 22°
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.