The solubility of silver carbonate (mm = 275.745), is 33.5 mg/L. What is its mol
ID: 504743 • Letter: T
Question
The solubility of silver carbonate (mm = 275.745), is 33.5 mg/L. What is its molar solubility, and what is its K_sp? A student preforming the lab for the solubility of calcium iodate, titrated a 10.00 mL sample of saturated calcium iodate solution with a 0.011 M sodium thiosulfate solution. The titration required 21.62 mL to turn the solution clear. What was the concentration of the iodate in the solution? What was the K_sp that the student determined for that titration? (Consult the background section).Explanation / Answer
1)
molar mass of Ag2CO3 = 275.7 g/mol
s = 33.5 mg/L
= 0.0335 g/L
= 0.0335/275.7 mol/L
= 1.215*10^-4 M
Answer: 1.215*10^-4 M
Ag2CO3 <—> 2Ag+ + CO32-
2s s
Ksp = [Ag+]^2 [CO32-]
Ksp = (2s)^2 * s
Ksp = 4*s^3
= 4*(1.215*10^-4)^3
= 7.18*10^-12
Answer: Ksp is 7.18*10^-12
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.