As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 450
ID: 505084 • Letter: A
Question
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 450. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 6.78. The pKa of H_2PO^-_4 is 7.21. You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH_2PO_4 stock solution. 1.50L of 1.00 M K_2HPO_4 stock solution, and a carboy of pure distilled H_2O. How much 1.00 M KH_2PO_4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.) Express your answer to three significant digits with the appropriate units. Carbon dioxide (CO_2) and bicarbonate (HCO^-_3) concentrations in the bloodstream are physiologically controlled to keep blood pH constant at a normal value of 7.40. Physicians use the following modified form of the Henderson equation to track changes in blood pHExplanation / Answer
pH = 6.78
pKa = 7.21
total volume of buffer = 450 mL
volume of KH2PO4 = x
volume of K2HPO4 = 450 - x
millimoles of KH2PO4 = x
millimoles of K2HPO4 = 450 - x
pH = pKa + log [salt / acid]
6.78 = 7.21 + log [450 - x / x ]
[450 - x / x ] = 0.3715
x = 328 mL
volume of KH2PO4 needed = 328 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.