A 15 g piece of iron (C_P = 25.09 JM(mol middot degree C) is heated to a tempera
ID: 505397 • Letter: A
Question
A 15 g piece of iron (C_P = 25.09 JM(mol middot degree C) is heated to a temperature of 95 degree C and placed into a bucket containing 4.5 gal of water (C_P = 75.38 J/(mol middot degree C) initially at 25 degree C. Eventually, a. the water will be warmer than the iron. b. the iron will be warmer than the water. c. the iron will be colder than the water. d, the iron and the water will be at the same temperature. e. the temperature will be the average of 95 degree C and 25 degree C. Benzoic acid is used to determine the heat capacity of bomb calorimeters because it can be obtained in pure form and its energy of combustion is known very accurately (-26.43 k./g). Determine the heat capacity of a calorimeter that had a temperature increase of 9.199 degree C when 3.500 g of benzoic acid was used. a. 5.061 kJ/degree C b. 10.06 kJ/degree C c. 2.032 kJ/degree C d. 20.12 kJ/degree C e. 15.37 kJ/degree CExplanation / Answer
39)The amount of heat energy lost by the metal=heat energy gained by water ----------------(1)
The amount of heat energy lost by the metal (Q) = m x Cp x deltaT
= 15g x 25.09 J/mol. 0c x (95-T) 0c ------(2)
heat energy gained by water = 17034.4g x 75.38 J/mol. 0c x (T-25) 0c ------------------------(3)
hence: 15g x 25.09 J/mol. 0c x (95-T) 0c = 17034.4g x 75.38 J/mol. 0c x (T-25) 0c
by simplifying T = 25 0c
Hence the iron and the water are at the same temperature.
40) [( Heat Capacity x Change in Temperature)/mass] = heat of combustion
(Heat Capacity x 9.1990c )/3.5g = 26.43kJ/g
=> Heat Capacity = 26.43kJ/g x 3.5g / 9.1990c
= 10.06kJ/0c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.