Given the data: Ag_2O_(s), delta H degree_f = -31.1 kJ molF^-1, S degree = +121.
ID: 505993 • Letter: G
Question
Explanation / Answer
Ag2O(s) -------------> 2Ag(s) + 1/2O2(g)
Delta H = delta H of products - reactants
= [0+0} -[-31.1]
= +31.1 kJ
delta S = s of products - S of reactants
=[2x+42.55 + 1/2x205.0] -(121.3)
=66.3J
The temperature at which delta G = 0 is
T = delta H /delta S
= 31.1x1000/66.3
=460.079 K
= 1960C
Option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.