The specific heat of nickel is 0.444 J/(g degree C). If 85.0 J of heat are added
ID: 506268 • Letter: T
Question
The specific heat of nickel is 0.444 J/(g degree C). If 85.0 J of heat are added to a 50.0-g piece of nickel at 22 degree C, what is the final temperature of the nickel? a. 29.1 degree C b. 3.8 degree C c. 18.2 degree C d. 25.8 degree C e. 31 degree C What is the change in enthalpy for the reaction of 1.00 mol of iron (II) oxide? 6FeO(s) + O_2(g) rightarrow 2Fe_3O_4(s); Delta H = -636 KJ a. -635 KJ b. -212 KJ c. -106 KJ d. +106 KJ e. +635 KJ In one of the following processes, Delta H and Delta E are nearly the same. Select the process. 2NH_3(g) rightarrow N_2(g) + 3H_2(g) H_2O(g) rightarrow H_2(g) + 1/2O_2(g) Hg(s) rightarrow Hg(l) The sign of Delta H for the process NaCl (s) rightarrow NaCl(l) a. negative, and the process is endothermic b. positive, and the process is exothermic c. positive, and the process is endothermic d. impossible to predict because Delta H for NaCl(s) and NaCl(l) are not givenExplanation / Answer
1) Option D is correct
Explanation
We use;Heat energy = mass * specific heat * change in temp
85.0 = 50*0.444* change in temp
Change in temp = 85/ ( 50*0.444)
Change in temp = 85/ 22.2
Change in temp = 3.8°C
New temp = 22+3.8 = 25.8°C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.