Which is the correct equilibrium constant expression FeO(s) + H_2(g) Fe(s) + H_2
ID: 506396 • Letter: W
Question
Which is the correct equilibrium constant expression FeO(s) + H_2(g) Fe(s) + H_2O(g) a) K_c = [Fe][H_2O]/[e_2O_3] b) K_c = [H_2O]/[H_2] c) K_c = [Fe_2O_3][H_2]/[Fe][H_2O] d) K_c = [Fe][H_2O]/[Fe_2O_3][H_2] e)K_c = [H_2]/[H_2O] What is the equilibrium constant, K_c, for an equilibrium mixture for the reac 2BrCl_3(g) Br_2(g) + 3Cl_2(g) was found to contain 2.0 mol BrCl_3, 3.0 mol mol Cl_2 in a 4.0 L vessel. a) 5.9 b) 108 c) 1.2 d) 18 e) 432 Phosgene, COCl_2, a poisonous gas, decomposes according to the equation COCl_2(g) CO(g) + Cl_2(g). Calculate K_p for this reaction if K_c = 0.09 R = 0.0821 L middot atm/(K mol)) 0.13 0.78 6.1 0.083Explanation / Answer
1. Correct equilibrium constant expression would be,
b) Kc = [H2O]/[H2]
2. Given,
2BrCl3 <==> Br2 + 3Cl2
with,
molarity = moles/L of solution
thus,
[BrCl3] = 2 mol/4 L = 0.5 M
[Cl2] = 3.0 mol/4 L = 0.75 M
[Br2] = 1 mol/4 L = 0.25 M
we get,
Kc = [Br2][Cl2]^3/[BrCl3]^2
= (0.25)(0.75)^3/(0.5)^2
= 0.422
Answer : e) 0.432
[note: the e) value is incorrectly written, it should be 0.432 and not 432]
3. for the given reaction,
Kp = Kc(RT)^dn
with,
dn = 2 - 1 = 1
R = gas constant
T = 298 K
Kc = 0.092
we get,
Kp = 0.092(0.0821 x 298)^1
= 2.2
answer : e)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.