A sample of zinc metal is dissolved in HCl It generates a gas and a salt. If the
ID: 506903 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Ans 5 - Given ;
Temprature = 25 degree C = 273+25 = 298 Kelvin
Pressure = 680 torr = .894 atm
Volume = 12.5 L
Using equation = PV= nRT
R = .0821 L atm K1 mol1
n = m / M
m = mass
M = Molar mass
molar mass of zinc = 65.38
the new equation will be
PV = m / M RT
putting the values in equation -
.894 x 12.5 = (m / 65.38) x .0821 x 298
11.175 = m x 0.374
m = 29.88 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.