A well-known aphorism in chemistry is that for every 10° increase in temperature
ID: 507700 • Letter: A
Question
A well-known aphorism in chemistry is that for every 10° increase in temperature, the rate of a reaction will increase twofold. If the reaction were performed at 45° C predict whether it would occur at twice the rate of the reaction performed at 35° C (Show relevant calculations to confirm your answer. If your second set of kinetic trials was performed at a temperature other than 35°, use a temperature exactly 10° higher for the calculation, for example if your second set of trials was run at 38° C, compare 38° to 48°C.
Comparing T2= 33°C with T= 43°C: when Ea= 42.238 KJ/mol
At 33°C: K33 = e[(Ea/0.008314 KJ mol-K-)(1/306.15 K)] = 6.21E-8
At 43°C: K43 = e[(Ea/0.008314 KJ mol-K-)(1/316.15 K)] = 1.05E-7
K43/K33 = 1.691 ~2.00
If A=Ea remains the same after increasing doubling the temperature, the rate of reaction increases as temperature increases.
Can somebody check my answer?
Explanation / Answer
Comparing T1= 33°C with T2= 43°C: when Ea= 42.238 KJ/mol
K1 = A e (-Ea/RT1)
K2 = A e (-Ea/RT2)
lnK2/K1 = Ea/R (1/T1 -1/T2) = 42.238 x 1000 J/mol ¸ 8.314 J/Kmol (1/306 K – 1/316 K)
log K2/K1 =1/2.303 [42.238 x 1000 J/mol ¸ 8.314 J/Kmol (1/306 K – 1/316 K)]
= 0.238
K1/K2 = antilog 0.238 = 1.72 ~2.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.