The concentration of OH ions in ammonia is 0.0090 M. Calculate the concentration
ID: 507917 • Letter: T
Question
The concentration of OH ions in ammonia is 0.0090 M. Calculate the concentration of H ions. Consider the following heterogenous equilibrium: CaCO_3(s) CaO_(s) + CO_2(g) At 800 degree C, the pressure of CO_2 is 0.783 Calculate K_p for the reaction at this temperature. Remember K_p = K_c(0.0821T)^Delta n For question number 2, calculate K_c. The initial concentrations of H_2, I_2, and HI are 0.00823 M, 0.00214 M, and 0.0624 M, respectively. The reaction is H_2(g) + I_2(g, 2HI_(g) K_c = 54.3 Calculate Q_c and determine the direction of the reactionExplanation / Answer
1) the [OH-] in ammonia is 0.0090M
We kano in any solution [H+][OH-] = Kw = 1.0x10-14
Thus [H+] in the given solution =1.0x10-14 /0.009
= 1.11x10-12
2) CaCO3(s) <-----> CaO(s) + Co2(g)
Kp = PCO2 as [solids] = 1
thus Kp = PCo2 = 0.783
3) Kp = Kc {0.0821T]delta n
For the reaction in q2) delta n = 1-0 = 1
and Kp= 0.783
thus Kc = Kp/(0.0821x 1073)
= 0.783/(0.0821x 1073)
= 8.8x10-3
4) H2 + I2 <----> 2HI
Kc = [HI]2/[H2][I2]
Qc also will have the same form as Kc.
Thus Qc for the reaction at given concentrations is
Qc = (0.0624)2/(0.00823)(0.00214)
= 221.08
As Qc is much larger than Kc = 54.3, the direction of the reaction is toward left / backwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.