Calculate DS 0 , DH 0 and DG 0 using values in Appendix G for the following reac
ID: 508501 • Letter: C
Question
Calculate DS0, DH0 and DG0 using values in Appendix G for the following reactions.
(a) MnO2 (s) ---> Mn(s) + O2(g)
(b) CS2(g) + 3Cl2(g) ---> CCl4(g) + S2Cl2(g)
Part B:
Identify whether the equations are spontaneous under standard state and 250C. If non-spontaneous, would high or low temperature make it spontaneous?
I know the answers are Part A: (a) DS0= +184.2 J/K, DH0= +520.03 kJ, DG0= +465.1 kJ; (b) DS0= -278.2 J/K, DH0= -232.1 kJ, DG0= -154.3 kJ; Part B: nonspontaneous but at higher temp will be spontaneous, spontaneous.
Explanation / Answer
First, recall that if
dG < 0, then this is spontaneous
if dG > this favours reactants, i.e. reverse
Also
dG = dH - T*dS
T = 25°C = 298K
for
a)
MnO2 (s) ---> Mn(s) + O2(g)
dG = dH - T*dS
dG = 520.03 -298*(184.2/1000) = 465.1384 kJ/mol
this is not favoured at 298K,
let us find T for spontaneous
dG < 0 so
dG = dH - T*dS < 0
dH - T*dS < 0
dH < T*dS
T > dH/dS = (520.03)/(184.2/1000) > 2823.18 K
T must be higher than 2823.18 in order for this equatino to be spontaneous
(b) CS2(g) + 3Cl2(g) ---> CCl4(g) + S2Cl2(g)
dG = dH - T*dS
dG = -232.1 - 298*(-278.2/1000) = -149.19 kJ/mol
so this is favoured already
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.