4. The solubility of sugar in water is about 1.8 g/mL at room temperature. If yo
ID: 509172 • Letter: 4
Question
4. The solubility of sugar in water is about 1.8 g/mL at room temperature. If you had a cup of coffee (250 mL) and added 50 packets of sugar to it, would you expect all of the sugar to dissolve? (A typical packet of sugar contains about 3.4 g of sugar) Show your work! 4. The solubility of sugar in water is about 1.8 g/mL at room temperature. If you had a cup of coffee (250 mL) and added 50 packets of sugar to it, would you expect all of the sugar to dissolve? (A typical packet of sugar contains about 3.4 g of sugar) Show your work!Explanation / Answer
4. The solubility of sugar in water is about 1.8 g/mL at room temperature. If you had a cup of coffee (250 mL) and added 50 packets of sugar to it, would you expect all of the sugar to dissolve? (A typical packet of sugar contains about 3.4 g of sugar) Show your work!
Given that;
The solubility of sugar in water = 1.8 g/mL at room temperature
A packet of sugar contains about 3.4 g of sugar
Thus total amount of sugar = 50*3.4 = 170 g
The amount of sugar which is soluble in 250 ml= 1.8 g/mL *250 ml
= 450 g
Here the amount of sugar is less than 450 g thus 50 packets of sugar are soluble in 250 ml coffee
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.