Co(II) was used as an internal standard to analyze a sample of Ti(IV) with atomi
ID: 509174 • Letter: C
Question
Co(II) was used as an internal standard to analyze a sample of Ti(IV) with atomic absorption spectroscopy (AAS). A standard mixture containing 1.36 mu g Co/mL measured by AAS produced a signal-to-signal ratio of 1.94 Ti: 1.00 Co. A mixture was prepared by combining 4.00 mL of a Ti(IV) solution of unknown concentration with 3.50 mL of a 10.0 mu g/mL solution of Co(II). The absorbance of the mixture at the Ti(IV) wavelength was 0.169 and the absorbance at the Co(II) wavelength was 0.219. Determine the concentration, in moles per liter, of Ti(IV) in the original unknown solution. Number 2.35 times 10^-6 M Ti(IV)Explanation / Answer
Absorbance propertional to concentration
ATi=KTiCTi=KTi*2.08
Aco=KCoCco=Kco*1.36
ATi/ACo = 1.94 given
KTi*2.08/Kco*1.36=1.94
KTi/Kco=1.2685
Now
CO(II)=10 µgml
Aco=0.219
ATi=0.169
So
0.169=KTi*CTi
0.219=KCo*10
0.169/0.219=KTi*CTi/KCo*10=(KTi/Kco)*(CTi/10)=1.2685*(CTi/10)
CTi=6.083 µg/ml (After mixing)
Original
Total volume =4+3.5=7.5 ml
Ti =4 ml
CTi =6.083*(7.5/4)=114.06 µg/ml = 114.06*10-6 gm/10-3 liter =0.114 gm/lit
Ti Motecular weight= 47.87 gm/mol
So CTi = 0.114 gm/lit/47.87 gm/mol=2.3828*10-3 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.