Sulfur and fluorine react to form sulfur hexafluoride: S (s) + 3 F_2 (g) rightar
ID: 509679 • Letter: S
Question
Sulfur and fluorine react to form sulfur hexafluoride: S (s) + 3 F_2 (g) rightarrow SF_6 (g) If 50.0 g S is allowed to react as completely as possible with 105.0 g F_2 (g), what mass of the excess reactant is left? 20.5 g S 45.7 g F_2 15.0g S 36.3 g F_2 Sulfur and fluorine react to form sulfur hexafluoride: S (s) + 3 F_2 (g) rightarrow SF_6 (g) If 50.0 g S is allowed to react as completely as possible with 105.0 g F_2 (g), what mass of the excess reactant is left? 20.5 g S 45.7 g F_2 15.0 g S 36.3 g F_2Explanation / Answer
First, balance reaction
S + 3F2 = SF6
then
calculate moles of each species
mol of S = mass/MW = 50/32.065 = 1.5593 moles of S
mol of F2 = mass/MW = 105/37.9968 = 2.76339 moles of F2
clearly, S is in exces, since
2.76339 mol of F2 --> 2.76339/3 = 0.92113 moles of S required
so....
100% reaction implies
0.92113 mol of S react -->
1.5593 - 0.92113 = 0.63817 moles of S left
mass = mol*MW = 0.63817*32 = 20.42144 g
nearest answer is A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.