The binding energy of electrons in a metal is 193 kJ/mol. Find the threshold fre
ID: 509882 • Letter: T
Question
The binding energy of electrons in a metal is 193 kJ/mol. Find the threshold frequency needed to remove one electron from the metal. Which of these quantum numbers are not possible? Explain why. Using the following information, determine the heat of reaction for the reaction: NaOH_(aq) + NH_4Cl_(aq) NaCl_(aq) + H_2O Delta H_ = HCl_(aq) + NaOH_(aq) NaCl_(aq) + H_2O_(I) Delta H_ = NH_3(aq) + HCl_(aq) NH_4Cl_(aq) Delta H_ = 100 mL of 0.02 M NaOH reacts with 100 mL of HCl at 25 degree C are poured into a calorimeter the resulting maximum temperature produced was 27.68 degree C. Calculate the Delta H per mpl of the reaction of NaOH nd HCl.Explanation / Answer
10)
Given:
Energy of 1 mol = 1.93E2 KJ/mol
= 1.93E5 J/mol
Find energy of 1 photon first
Energy of 1 photon = energy of 1 mol/Avogadro's number
= 1.93E5/(6.022E23)
= 3.20E-19 J
This is energy of 1 photon
use:
E = h*f
3.20E-19=(6.626E-34)*f
f = 4.84E14 Hz
Answer: 4.84E14 Hz
11)
a)
for n=1, l can’t be 1.
this is not possible
b)
possible
c)
possible
d)
for n=3, l has to be less than 3
not possible
e)
ms can be only 1/2 or -1/2
ms = 1 is wrong
not possible
f)
for l=0, ml can be only 0
Not possible
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.