The concentrations of Fe^3+ and Cu^2+ in a mixture can be determined following t
ID: 510134 • Letter: T
Question
The concentrations of Fe^3+ and Cu^2+ in a mixture can be determined following their reaction with hexacyanoruthenate (II), Ru(CN)_6^4-, which forms purple-blue complex with Fe^3+ (lambda_max = 550 nm) and a pale-green complex with Cu^2+ (lambda_max = 396 nm). The molar absorptivities (M^-1 cm^-1) for the metal complexes at the two wavelengths are summarized in the following table. When a sample containing Fe^3+ and Cu^2+ is analyzed in a cell with a path-length of 1.00 cm, the absorbance at 550 nm is 0.183 and the absorbance at 396 nm is 0.109. What are the molar concentrations of Fe^3+ and Cu^2+ in the sample?Explanation / Answer
Using Lambert law equation:
A = e*l*C
Here, l = 1 cm
For the given mixture:
A550 = e550(Fe)*CFe + e550(Cu)*CCu.
Putting values we get:
0.183 = 9970*CFe + 34*CCu. ----(I)
A396 = e396(Fe)*CFe + e396(Cu)*CCu
Putting values we get:
0.109 = 84*CFe + 856*CCu. ----(II)
From (I) and (II), we get:
CFe = 1.79*10-5 M
CCu = 1.25*10-4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.