??? A vinegar titration was completed using a pH meter as an indicator of the ch
ID: 510319 • Letter: #
Question
???
Explanation / Answer
Titration of vinegar solution with KOH
a. moles of KOH = molarity x volume
= 0.1050 M x 18.29 ml
= 1.92045 mmol
b. moles of acetic acid at equivalence point = moles of KOH at equivalence point
= 1.92045 mmol
c. mass of acetic acid = moles x molar mass
= 1.92045 mmol x 60.05 g/mol/1000
= 0.115 g
mass of acetic acid in original 10 ml vinegar solution = 0.115 g x 4
= 0.460 g
d. Volume of concentrated vinegar = 10 ml
e. mass of vinegar solution = volume x density
= 10 ml x 1.008 g/ml
= 10.08 g
f. Percent of acetic acid by mass = 0.460 g x 100/10.08 g
= 4.563%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.